5 відкритих проваджень в адміністративних судах, 3 кримінальні справи, з яких одна відкрита, за фактом перешкоджання депутатській діяльності. Порушення регламенту, чинного законодавства та постійні порушення прав депутатів від Сила Людей — це все тільки за шість місяців роботи новообраного складу Криворізької міської ради. Наталя Шишка зазначила, що такого свавілля за 100 років існування Криворізька міська рада ще не бачила.

Світлана Сова, Андрій Немчеко, Наталя Шишка, Юрій Милобог та Денис Скворцов під час онлайн-конференції «Стоп свавіллю в міськраді» розповіли детально про численні порушення законодавства, зокрема з боку Криворізького міського голови.


«Усі пригоди, — так іронічно висловився Андрій Немченко, — розпочалися з першої сесії, де були порушені наші права як депутатів. У лютому 2021 року ми подали заяву про порушення карної справи щодо міського голови за статтею 351. Справа була відкрита лише 11.03.21».

Порушення на першій сесії стосувалися прийняття присяги, до порядку денного були включені питання, які не мають жодного стосунку до першої сесії (затвердження регламенту, посадових окладів і положень про депутатські комісії, обрання секретаря міськради).

Більш того, на думку Дениса Скворцова, позбавлення депутатів Сили Людей права на виступ мало вигляд намагання створити перешкоди в діяльності депутатів у захисті прав територіальної громади міста Кривого Рогу. Депутатам не дали можливості висловити своє бажання бути включеними до тієї чи тієї постійної комісії, а мікрофони вимкнули.

На наступних сесіях депутатів від Сили Людей взагалі позбавили права на виступ, не ставили пропозиції на голосування, не давали права розглядати зазначені питання порядку денного окремо. Норму про закритість комісій використовують без будь-якого обґрунтування, проєкти рішень, а їх буває більше сотні, публікують із суттєвим запізненням, іноді за день до сесії, порушуючи при цьому встановлений законодавством десятиденний термін.

Юрій Милобог наголосив на тому, що за змістом ухвалений із порушеннями на першій же сесії регламент роботи міськради не лише вступає в конфлікт із законодавством України, а містить казуси, які суперечать елементарній логіці. Наприклад, згідно з регламентом, організовує роботу депутатської фракції міський голова, а прийом громадян депутат може проводити тільки в партійному офісі.

Якщо суд стане на бік депутатів, а регламент буде визнаний незаконним, то, за словами Світлани Сови, це стане істотною підставою для дотримання з боку міської ради вимог законодавства щодо розроблення та затвердження вже виваженого регламенту, затвердження складу постійних депутатських комісій і дотримання процедури обрання секретаря міської ради.

Депутати, звісно, не мають ілюзій стосовно абсолютної перемоги в судах, знаючи специфіку їхньої роботи, але свою боротьбу не вважають даремною. «Якщо ми навіть програємо — ми виграємо… Практика сприятиме тому, що свавілля цього буде менше… На кожне порушення наших прав ми готові реагувати», — зазначила Наталя Шишка.

Номери справ:
160/1395/21
160/3376/21
160/1741/21
160/2034/21
160/4445/21