Мешканці Інгульця звернулись до депутатів Інгулецької райради з проханням підтримати їх у намірах звернутися до Міністерства екології та природних ресурсів України, Департаменту екології та природних ресурсів ДніпрОДА та міського голови Кривого Рогу, щоб захистити своє право жити в екологічно чистому середовищі. Ірина Голоднова, Тетяна Дацюк та Сергій Куриленко без зволікань відгукнулись.
Що змусило інгульчан діяти так рішуче?
Як ми вже повідомляли, ІнГЗК планує вивести землі сільгоспризначення з володіння Карпівської ОТГ для подальшого використання їх під відвали та хвостосховища. 11 лютого під час зборів інгульчани категорично виступили проти цього, адже упевнені, що це призведе лише до погіршення умов життя і матиме негативні наслідки для екології містечка.
На відвали перетворяться родючі землі. Оскільки Інгулець розташований у степовій зоні та незахищений від вітру, який, за висновками спеціалістів, має переважно північно-східний напрямок (і саме з цього боку буде розташований відвал), то людям доведеться щодня дихати брудним повітрям. Шкідливий для здоров’я пил, який потраплятиме до легенів, вкрай негативно впливатиме на здоров’я. Ускладнює ситуацію й те, що відвал буде розташовано в найвищій точці регіону. Наслідком стане також забруднення і замулення річки. Відповідно суттєво знизиться мотивація людей жити на цій території та дбати про її подальший розвиток.
Представники підприємства, гірничо-технічна інспекція стверджують, що усі санітарні норми в проекті дотримані, а головне — таке розташування відвалів вигідне з економічного погляду та єдино правильне й оптимальне.
Проте Сергій Куриленко і Тетяна Дацюк наполягають на здійсненні незалежної експертної оцінки. На їхню думку, комерційні інтереси не можна ставити вище за життя і здоров’я людини. До того ж, санітарні норми, затверджені ще за радянського часу, не можуть бути відправною точкою у прийнятті таких важливих рішень. Екологічне, техногенне навантаження на здоров’я мешканців збільшилось у рази.
Партійці нагадують, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України №989 ІнГЗК, перед початком будь-якої діяльності, окрім проведення громадських слухань, зобов’язаний надати звіт про її вплив на довкілля. Цього поки зроблено не було.
На думку Ірини Голоднової, виникла проблема більш широка і є наслідком відсутності стратегії розвитку нашого монопромислового міста. Міська влада має подбати про залучення інвесторів з різних напрямків діяльності, про розвиток інших галузей виробництва. Тоді люди не будуть змушені обирати між збереженням робочого місця і збереженням здоров’я, а економічне процвітання району не спричинятиме поширення хвороб і зменшення тривалості життя.