З 29 по 31 серпня члени робочої групи з розробки екологічної програми Сили Людей Сергій Мариничев, Ирина Голоднова, Tatyana Koss, Анна Амбросова, Анна Атаманчук, Юлія Ореханова перебували з візитом у Польщі за сприяння SILC, Swedish International Liberal Centre та Рада Жіночих Ініціатив.
В екологічній програмі нашої партії значна увага приділяється вирішенню проблеми сортування та утилізації сміття. Зокрема ми ставимо перед собою завдання створити сприятливі умови для будівництва сміттєпереробного заводу. Тому важливо знати, як це відбувається в інших європейських країнах. На думку координатора Сергій Мариничев, бачення цих процесів посприяє швидшій імплементації кращих європейських практик в Україні.
Сергій також пояснив, що Польщу обрали через те, що вона не так давно приєдналась до ЄС і мала схожі на наші проблеми: «Польща звичайно пішла вперед у плані відходів. Але якщо Швеція попереду нас років на 20–30, то Польща — лише на 10–15. Тут ще є проблеми з екологією порівняно з іншою Європою. У Варшаві люди масово купують аналізатори повітря, вдягають респіратори на знак протесту проти брудного повітря. Найбільші джерела забруднення — обігрів приватних будинків вугіллям та автомобілі».
Під час візиту члени делегації відвідали сміттєпереробний завод і оглянули всі етапи виробництва. Детальніше розповідає Сергій Мариничев: «У Польщі є декілька заводів, побудованих за кошти ЄС і переданих у комунальну власність. Відвіданий нами завод за 700 днів побудували італійці з досвідом схожих будівництв. Для цього було виділено 100 млн євро. Прикметно, що зацікавлена команда мера Бидгоща подала заявку до ЄС ще до можливості фінансування.
На підприємстві газ після згоряння очищують у чотири стадії, тому викиди мінімальні — наприклад при виробництві електроенергії вони становлять 20% від норм ЄС, а от на теплових електростанціях викиди доходять до 200%. Завод виробляє електроенергію й тепло, які йдуть на опалення житла близько 70 000 людей.
Підприємство впроваджує екскурсії для школярів, проводить різноманітні заходи для підвищення екоосвіти населення.
На заводі є й ручна праця. Люди сортують сміття вручну. Нещодавно придбана пневмоустановка, яка відділяє папір від пластика, що дозволило скоротити ручну працю майже на 50%. При 8-годинному робочому дні працівники отримують 500 євро на місяць. Усе, що відсортоване, пресується і продається.
Як мотивують сортувати мешканців? Для тих, хто не бажає цього робити, тариф складає 15 євро. Якщо сортуєш — 5 євро. Сортують так: папір/пластик/метал — у контейнер №1, біовідходи — №2, скло — №3, різне — №4. З біовідходів роблять гумус, який безкоштовно віддають всім охочим».
У Бидгощі та Вроцлаві наших партійців і екологів приємно вразили також безбар’єрність, продуманість вулиць для пішоходів і велосипедистів, піклування про природу, відсутність амброзії.
Сергій Мариничев наголошує: «Нам набагато простіше, ніж полякам було у 2003-му, бо є інформаційні технології, ми можемо в будь-який момент побачити, як це працює. За потреби приїхати і предметно поспілкуватись. Починати слід хоча б із чогось. Приміром, Ирина Голоднова подала проект із сортування сміття, який прийнятий в Інгулецькому районі. Так крок за кроком наближатимемось до бажаного результату».