Депутат — представник волі виборців. За кожним — певна кількість персональних голосів. Устами депутата голоси криворіжців звучать під час сесії міськради.

Усі ці очевидні й захищені законом норми були свавільно спаплюжені під час лютневої сесії Криворізької міської ради, коли після так званого звернення до міського голови депутатки від провладної більшості міськрада позбавила права на виступ трьох депутатів від Сили Людей: Наталю Шишку, Андрія Немченка та Дениса Скворцова. Начебто через порушення дисципліни та депутатської етики під час попередньої сесії, і не тільки.

При цьому жоден висновок комісії з питань законності, правопорядку, депутатської діяльності, регламенту, етики та свободи слова голосуванню не передував. Просто в промерській більшості не хотіли чути альтернативну, незручну думку про події в місті.

Зрозуміло, що ідеальні депутати з погляду сімейства Вілкулів — це мовчазні кнопкодави, які за 15 хвилин без зайвих запитань «відстрілюють» усі рішення порядку денного та полишають сесійну залу. Звісно, чинна міська влада мріє про повернення міськради в стан суцільного «одобрямсу», як це було до 2015 року.

Але шляху назад немає. Можна сподіватись на потрібне співвідношення сил за кількістю депутатів, можна не любити опозицію, але закон — на боці рівних прав депутатів як представників територіальної громади.

Тому закономірно, що справа перейшла в судову площину.

Що маємо зараз? Третій апеляційний адміністративний суд ухвалив рішення задовольнити позов Наталі Шишки. Рішення Криворізької міської ради від 24.02.2021 про позбавлення депутата Криворізької міської ради Шишки Наталі Василівни права виступу на пленарному засіданні ІV сесії Криворізької міської ради визнане протиправним і скасоване. Рішення суду набрало чинності 30 листопада 2021 року.

Сесію вже не повернути. Утім те, що ухвалив суд, важливе іншим. Це червона лінія, окреслена ухвалою суду. Це відновлення законності й справедливості. Це захищене право виборців Кривого Рогу бути почутими на засіданнях міської завдяки депутатам, яких вони обрали.

Чи поставлена крапка? Ні. Для охочих закривати рота носіям «не тих» політичних кольорів уже готуються нові сюрпризи.