Найгірше, що можна зробити, — забрати в людини ледь не останнє, коли вона в скорботі. Тим не менш, система, яка склалася на ринку ритуальних послуг у Кривому Розі, «заточена» саме під це.

Офіційна вартість могили для поховання дорослої людини в м. Кривий Ріг, згідно з рішенням міськвиконкому від 17.03.2021, №122, становить 1992 грн. Депутатка міськради Наталя Шишка намагалася отримати розрахунок цієї вартості, який став підставою для ухвалення рішення міськвиконкому. Однак отримала лише відписки від заступника міського голови та недолуге намагання КП «Ритуал Сервіс Плюс», на яке рішенням міської ради покладено функції міської ритуальної служби, заховатися за «комерційною таємницею». Ситуація є дивною, бо підприємство є комунальним, тож підпорядковується міськраді та підзвітне її депутатам.

Але великою проблемою є те, що при офіційній вартості 1992 грн фактично криворіжцям доводиться платити за могилу від 5 тис. грн, а може бути й 10 тис. грн, і навіть 15 тис. грн.

Людей, які перебувають у скорботі, на кладовищах просто оббирають. За скромними підрахунками, тіньовий оборот КП «Ритуал Сервіс Плюс» становить не менш ніж 5 млн грн на місяць на реалізації могил.

Наталя Шишка закликала виконувача обов’язків міського голови довести, що він не є бенефіціаром цієї злочинної схеми. Він, як керівник виконавчої влади міста, має вжити всіх заходів для того, щоб виконувалося рішення виконкому в частині реалізації могили за офіційною вартістю.

Адже проплатити за могилу по касі з отриманням фіскального чека можна лише в одній точці на все місто довжиною в життя. Чим не гарне підґрунтя для кладовищенських поборів?

Ринок ритуальних послуг потребує наведення ладу, знищення системи, що «заробляє» на людському горі. Людей не можна ставити на межу, коли вони ладні писати відмову від поховання своїх рідних, перекладаючи тим самим витрати на бюджет.