Виїзне засідання з питань виявлення та вивчення об’єктів культурної спадщини на території Покровського району, яке минулого разу так нікуди і не виїхало) та звелося до вирішення дати призначення наступного засідання, хоч і не в повному складі, а таки відбулося 25 жовтня.
Активну участь у ньому взяли депутат Покровської райради Роман Морозов разом із групою поважних краєзнавців Людмилою Похитун, Іваном Найденком, Віктором Тітовим. Не залишились байдужими до питань збереження історичних пам’яток і головний спеціаліст відділу планування та забудови управління містобудування і архітектури виконкому Криворізької міської ради Ольга Болотна, завідувач відділу економіки та промисловості Тетяна Мач, спеціаліст з відділу з питань культури Наталья Колокот.
Голова робочої групи (заступник голови Покровської райради Дмитро Левченко), її секретар (заввідділу з питань культури Оксана Подлазная) та члени (нач. відділу освіти Сергій Коргут та заввідділу ЖКГ А. Кордюкова) з невідомих причин на засідання не з’явились.
Думку одного з чиновників «сєйчас нє врємя рємонтіровать етот старий хлам, у людєй вон криша протєкаєт, уліци нє рємонтіруются» Роман Морозов вважає помилковою, адже є речі які не можуть чекати: «Важливо все. Але ж дах, якщо не поремонтуємо сьогодні, можна відремонтувати завтра. Дороги, якщо не зробимо сьогодні, можемо зробити через місяць. Але якщо будинки 100-річної давнини якщо зруйнуються сьогодні – ми їх не відновимо вже НІКОЛИ. Тому-то цей процес, є надзвичайно важливим!»
Це не означає, що треба чомусь менше приділити уваги, а чомусь більше, припинити ремонтувати школи чи дитячі садочки – у жодному разі. Це означає лиш одне: збереження історичних пам’яток має стояти в одному ряді нагальних справ і завдань.
Під час досліджень серед покинутих мало кому відомих об’єктів архітектури Покровського району були виявлені, за словами Романа, пам’ятки, які вже втрачено назавжди. Виокремили пам’ятки, що нині ще в задовільному стані, але які власники утримують у неналежних умовах, провадячи ремонти з порушенням режиму використання, змінюючи архітектурну автентичність, первісний вигляд, елементи оздоблення тощо. До них Людмили Похитун відносить школу на колишньому руднику «Дубова Балка» (р-н Більшовика), Будинок благочинія, що на руднику Ростковської, колишній будинок культури на руднику Жовтневому.
На жаль, маємо пам’ятки, які нині в поганому стані та потребують негайного втручання (реабілітації, ремонту, реставрації), а головне – унесення їх до «Переліку об’єктів культурної спадщини» відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини». Це комплекс купця Перевєрзєва та будівля невідомого призначення на руднику Ростковської (нині там притулок для собак) тощо.
Тепер, за словами депутата, перед робочою групою (і перед усім містом) стоїть надскладне завдання УВІМКНУТИ непрацюючий в місті механізм Охорони Культурної Спадщини. Це ціла система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів, які мають бути здійсненні, щоб узяти ці об’єкти на облік.
Депутат від Сили Людей зазначив, що ВИЯВЛЕННЯ об’єктів – це лише півкроку. Попереду найважче – НАУКОВЕ ВИВЧЕННЯ, КЛАСИФІКАЦІЯ, ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ. І купа роботи: запобігання руйнуванню та заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об’єктів культурної спадщини.