«Сила Людей» Кривого Рогу, об’єднавши в своїх лавах чимало професіоналів, намагається в усіх питаннях, до яких наші депутати напряму дотичні, діяти максимально конструктивно і фахово. «На жаль, у більшості випадків позиція промерської більшості не лишає на це шансів, — розповідає Юлій Морозов, який працює в постійній комісії, що опікується в тому числі питаннями освіти. — Та ми все ж не полишаємо таких спроб, і там, де маємо можливість, вибудовуємо максимально ефективний діалог. Так, ми створили робочу групу з освітян-практиків, яка активно попрацювала над Положенням про конкурс директорів шкіл, делегувала своїх представників на кілька засідань нашої постійної комісії, і ми разом змогли захистити практично всі моменти, які вважали важливими, щоб зробити конкурс максимально прозорим і відкритим, щоб він відображав інтереси не лише засновника (а по суті виконкому міськради), а й батьківської громади та трудового колективу школи».

Потреба прийняти нове Положення про конкурс директорів шкіл виникла через зміни, які були внесені до ст. 26 Закону України «Про загальну середню освіту» у вересні 2017 р. Відповідно до тих змін засновник закладу (наразі громада в особі Криворізької міськради) має розробити власне положення про конкурс на основі типового. У березні/квітні МОН видало та заюстувало наказ, яким затвердило типове положення. Отже, настав час це робити і КМР.

Положення пройшло тривале обговорення, і в результаті, завдяки роботі зокрема й інших депутатів та представників громадських організацій, в положенні з’явилися кілька важливих новел:

1. Уточнено, що на засадах неупередженості, незалежності, об’єктивності, відкритості, прозорості проводиться не просто конкурс загалом, а зокрема й засідання конкурсних комісій. Це дає можливість усім небайдужим містянам відвідувати такі засідання та спостерігати за роботою обраних до комісій людей.

2. Передбачена також обов’язкова відеозйомка всіх засідань конкурсних комісій і всіх етапів конкурсного відбору (письмові тестування та вирішення ситуаційного завдання, презентація перспективного плану розвитку школи), оприлюднення та подальше збереження таких відеозаписів.

3. Чітке розмежування — за змістом та за критеріями — всіх трьох етапів конкурсного відбору, які мають пройти претенденти.

4. Збережені критерії оцінювання презентації претендентом перспективного плану розвитку школи, які були запроваджені нами в попередньому положенні та апробовані.

5. Передбачена можливість виникнення ситуації, коли до конкурсної комісії висуватимуть своїх претендентів кілька громадських об’єднань директорів шкіл, і запропоновано остаточно обирати висуванців через жеребкування.

Разом з тим потребують подальшої роботи такі питання:

1. Порядок проведення зборів трудового колективу та обрання на них двох членів конкурсної комісії. Цей порядок має бути чітко визначений у статуті закладу освіти.

2. Порядок проведення загальношкільних зборів батьків учнів закладу освіти та обрання на них двох членів конкурсної комісії. Це питання прямо пов’язане з проблемою легалізації громадських об’єднань батьків учнів закладу освіти.

3. Порядок проведення тестування претендентів на посаду директора, яке добре було б зробити комп’ютерним.

«Підсумовуючи, — зазначив учасник робочої групи професор Роман Козлов, — слід відзначити загалом позитивне робоче налаштування представників Управління освіти і науки, які нарешті почали чути наші пропозиції та визнавати їхню слушність. Адже конструктивна дискусія завжди краща, ніж глухе протистояння».

Попереду також прийняття Верховною Радою нового закону про середню освіту, а отже — і нового Положення про конкурс директорів шкіл. Тому є задача відстежити, як щойно прийняте положення працюватиме, яких змін і уточнень воно потребує, аби бути робочим і ефективним.