Місцева влада перетнула межу, знецінивши людське життя, довжину якого сьогодні в Кривому Розі визначає зношена ходова списаної маршрутки. Тому 5 квітня біля виконкому міськради відбувся мітинг «Доїхати живим», ініційований громадянами та організований за підтримки політичної партії Сила Людей.

Розпочався він ушануванням пам’яті загиблих у нещодавній трагічній ДТП, що забрала життя 11 криворіжців. Понад 200 містян знайшли в робочий день час висловити свою думку та донести її до чинної влади, яка зовсім абстрагувалася від проблем транспортної безпеки. Людське терпіння, отже, починає уриватись.

Юлій Морозов під час виступу висловив упевненість, що з кожним разом кількість криворіжців, готових активно боротися за свої права, буде збільшуватись.

Член комісії з питань транспорту і зв’язку міськради Андрій Немченко повідомив, що більшість автобусів були придбані мерією під тиском громадськості. Лише одиничні закупівлі транспорту ініціювалися керівництвом міста та супроводжувались гучним піаром, і на тому розвиток припинявся.

Тарас Грузін надав статистичні дані, які переконують, що гроші на оновлення громадського транспорту в міста з бюджетом 7,1 млрд грн є! Єдина проблема — де саме вони розчиняються.

Підтримав цю думку і Юлій Морозов: «Якщо зменшимо масштаби крадіжок, а потім зовсім їх зупинимо, у Кривого Рогу точно буде достатньо комфортного, безпечного, громадського транспорту».

«Порахуймо, скільки коштує громадський транспорт у Кривому Розі. 525 тисяч виборців, людей, старших за 18 років. Кожен здійснює як мінімум 2 поїздки на день. Якщо помножити на 365 днів і на 6 гривень, які коштує поїздка, вийде понад 2 млрд грн. Це отой “пиріг”, який ми заважаємо їм їсти!», — заявили учасники акції.

Анна Атаманчук порадила максимально убезпечувати самих себе, не забувати вимагати квиток у маршрутках, не боятися робити зауваження водіям, якщо вони через підвищену швидкість або телефонну розмову під час руху наражають на небезпеку ваше життя.

Роман Морозов закликав не боятися піднімати голос правди, виявляти порушення, долати разом цю кризу безпеки.

Слово взяли також представниця політичної партії «Свобода» Тетяна Соловйова, керівник політичної партії «Правий Сектор» у Кривому Розі Роман Хакімов, правозахисниця Валентина Кривда, голова незалежної профспілки КП «Міський тролейбус» Віктор Савчук, голова ГО «Red hub» Олег Сампір.

Своє невдоволення висловили люди з інвалідністю, можливості яких обмежують не інвалідні візки, а передусім непристосований до них у 95% громадський транспорт.

Емоційний проникливий виступ мешканки міста Анни Гатілової, яка втратила через страшну аварію кілька своїх колег, не містив цифр, проте був не менш переконливим, з прямими вимогами реорганізації транспортної системи, а також гарантії безпеки у місті — в його маршрутках і трамваях, в його лікарнях і спорткомплексах, для його активних громадян, які чітко позначають проблемні місця, над якими треба працювати міським керманичам.

Під зверненням з основними вимогами до міської влади залишили свої підписи близько 200 громадян.

Учасники мітингу також звернулись до міської прокуратури з вимогою провести розслідування щодо невідповідності маршрутного таксі, у якому 17 квітня загинули люди, технічним нормам і загалом перевірити дотримання процедури проведення конкурсу перевізників у місті.

Окреме звернення направлене голові Державної служби України з безпеки в транспорті.

До мітингувальників вийшов секретар міської ради Сергій Маляренко, але прокоментувати ситуацію з транспортом і вимоги мітингу відмовився та під вигуки «Ганьба!» швидко пішов від громадян.

Раніше, одразу після ДТП із загиблими, у мерії Кривого Рогу заявляли, що маршрутне таксі рухалося без перевищення швидкості, а сам транспортний засіб відповідав технічним нормам. ДТП у Кривому Розі сталася близько шостої ранку 17 квітня. Зіткнулися легковий автомобіль Mazda, маршрутний мікроавтобус і автобус одного з підприємств Кривого Рогу. За фактом ДТП поліція відкрила кримінальне провадження за статтею «порушення правил безпеки дорожнього руху, що призвели до загибелі кількох людей». Унаслідок страшної аварії загинули 11 людей і понад 20 травмувалися.

З початку 2018 року на автошляхах Кривого Рогу вже сталися понад 20 ДТП за участі громадського транспорту, зокрема 10 міських маршруток, 5 тролейбусів, 4 трамваїв, 5 автобусів.

ДОЇХАТИ ЖИВИМ — ключова вимога громадян — пасажирів міських маршруток, тролейбусів, трамваїв. Вимога, яка досягла критичної межі.