12 травня у Кривому Розі в офісі Сили Людей пройшов перший захід у межах спільного із SILK проекту EcoUkraine.

«Розпочинаємо досить масштабний проект з розробки екологічної програми, яку Сила Людей поступово імплементуватиме, щоб дійсно змінити країну. Будемо базуватися на прикладі Кривого Рогу, щоб програма національного рівня реально відповідала на питання і проблеми, які постають в регіонах», — зазначив Juliy Morozov.

Змістовний восьмигодинний семінар провів Олексій Василюк — еколог міжнародної організації, активіст громадських екологічних рухів, біолог Інституту зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України, член ВГО «Національний екологічний центр України». Високий рівень підготовки, чітко структурований матеріал, глибокі знання, обізнаність у різних сферах: від біології до законодавчих актів — запорука стислого викладу максимуму інформації. Цьому сприяв і формат заходу, що передбачав питання й уточнення учасників.

До активних обговорень долучились запрошені експерти з коаліції ДТКР та інших організацій, Євген Каріс, Сергій Попович, Шабловский Владимир, екологиня та представниця «ВОТГ “Громадська безпека”» Анна Амбросова, екологиня Юлія Ореханова, журналістка й активна громадська діячка Ольга Гончар (Хвостова), відповідальний за екологічний напрямок місцевої програми СЛКР Сергій Мариничев. Участь у роботі взяли партійці Ігор Зубко та Денис Тарасов із Запоріжжя, Максим Бородин з Маріуполя, помічник народного депутата Василь Сегін.

При розробці проекту експерт порадив Силі Людей узяти на озброєння думку, що зберігати природу вигідніше, ніж знищувати. Саме з цих причин так ретельно охороняється довкілля в ЄС, де давно усвідомили, що дешевше не вирубати ліс, що економічно вигідніше не забруднити воду, щоб потім не витрачатись на її очищення: «Якби гірські схили Карпат не були знищені, не довелося б витрачатись на ліквідації наслідків повені». Цю ідею, на глибоке переконання Олексія, слід вивести на національний рівень і зробити ключовою в природоохоронному законодавстві.

У зв’язку з цим спікер запропонував сучасний, реально робочий у Європі механізм охорони природи — збереження територій за допомогою включення їх до переліку об’єктів Смарагдової мережі, створеної ще 1998 року для виконання Бернської конвенції. Ідеться про території особливого природоохоронного інтересу з рідкісними видами рослин і тварин. Яскравим претендентом на включення до переліку об’єктів мережі в нашому місті, наприклад, може стати балка «Червона».

На включеній до мережі території ніхто не має права вести капітальне будівництво. Кошти на підтримку та збереження цих природних об’єктів виділятимуться з бюджету ЄС. Паралельно із формуванням мережі, яка вже включає 271 об’єкт, іде розробка відповідного закону. Формальний запуск механізму в Україні заплановано на 2021 рік. Але зараз треба працювати над створенням якісного фахово виваженого переліку територій, які потребують захисту.

Максим Бородин також поділився досвідом боротьби із забруднювачами та наголосив на важливості визначення з першочерговою екологічною проблемою, що унеможливить розпорошення сил.