19 листопада в Європейському Фонді Підтримки Демократії, що базується в столиці Бельгії, відбулася конференція «Україна, нові гравці, стара гра? Роль громадських ініціатив і ЗМІ». У першій секції, де обговорювалися питання взаємодії влади і громадянського суспільства в нових реаліях, одним з панелістів, разом з Валерієм Пекарем — співзасновником громадянської платформи «Нова Країна» і народною депутаткою Галиною Янченко, став Юлий Морозов.
Брюссель є столицею європейської бюрократії, саме тут розташовані офіси більшості європейських владних структур і потужних недержавних організацій, тож на конференції зібралися їхні представники, яким зі службових чи особистих причин Україна і її розвиток є важливими. «Навіть якщо комусь це не подобається, — пояснив нагальність такого факту Юлій Морозов, — підтримка європейських країн і структур сьогодні є життєво важливою для України. Нам, звичайно, хотілося б, щоб там усі це розуміли та завжди тримали нашу ситуацію у фокусі уваги. Але реальність не така проста, і за два дні перебування й різноманітних зустрічей у Брюсселі я це вчергове відчув. Йде боротьба — не лише за прихильність і підтримку, але й просто за увагу європейських політиків до України. І конкуренція тут жорстка. Саме тому подібні події є достатньо важливими».
Конференцію організували дві структури, які серйозно вкладаються в демократичні процеси в Україні, — European Endowment For Democracy і Democracy Reporting International, а Морозов став єдиним представником українських регіонів серед усіх спікерів. «Я, звичайно, відчував певну відповідальність, — розповів Юлій, — мої шановні колеги в різних ролях глибоко дотичні до процесів у Києві. Але дуже важливим є те, як зміни в країні — чи то позитивні, чи негативні — відображаються в різних кутках нашої великої держави. Як вони комунікуються, впроваджуються чи навпаки — спотворюються і саботуються. На жаль, сьогодні в Україні — і ситуація з Кривим Рогом є досить яскравим прикладом цього — з реальною децентралізацію, яка має не шкодити національній єдності й бути носієм стійких позитивних змін, є досить серйозні проблеми».
У першій секції багато говорилося про зміни — як позитивні, так і негативні, про можливості, проблеми й виклики, з якими сьогодні стикається громадянське суспільство, про ризики нової політичної реальності та про те, чи є всередині української спільноти достатня кількість здорових сил, здатних протистояти дуже реальним загрозам.
Не менш цікавою була і друга секція — про роль ЗМІ в мінливому політичному ландшафті, а також «кулуарні» обговорення в перерві й після закінчення офіційної частини.
Також, як розповідає Морозов, під час короткого візиту, було проведено ще кілька важливих зустрічей, зокрема з Уллою Хаканен, лідеркою команди з питань України Європейської служби зовнішніх справ, її колегами з групи підтримки України Європейської Комісії, а також з керівниками Європейського Фонду Підтримки Демократії, з яким громадянське суспільство Кривого Рогу досить активно співпрацює.
«Через те, що Кривий Ріг попри свої розміри й економічну потужність не є обласним центром, а також через інші причини, як-от недолугість нинішньої місцевої влади, наше місто часто лишається поза радарами європейських партнерів, — закінчив Юлій Морозов. — Тому я щиро радію, що нам вдалося розбудувати співпрацю з цим потужним фондом, і це відкриває нам нові двері. Їхні унікальні гнучкі й сучасні підходи до спільної діяльності дають нам можливість активно вкладатися в розвиток громадянського суспільства в Кривому Розі. Віримо, що ця співпраця матиме довготривалі наслідки»