Завдяки фонду Friedrich Naumann Foundation Ukraine and Belarus Юлій Морозов провів 4–8 квітня в Південно-Африканській Республіці, де обмінювався досвідом з колегами з усього світу — від Бразилії та Лівану до Танзанії й Німеччини.

У Йоханесбурзі партієць відвідав Федеральний конгрес місцевого Democratic Alliance, де вивчав кращі практики однієї з найбільш динамічних та просунутих на сьогодні демократичних партій світу.

У розлогому пості партієць окреслив надзвичайно складні умови, у яких відбувалося становлення цієї партії, партії країни, що має одну з найскладніших у світі історій — з її «безглуздо кривавими сторінками і жахливими конструкціями суспільного устрою, що якимсь чином народжувалися на великій благодатній території та стосувалися десятків мільйонів людей».

«Зараз це формально абсолютно демократична цивілізована країна, але наслідки тих років — страшні. 80% “небілого” населення були маргіналізовані та позбавлені можливостей розвитку на довгі десятиріччя, що сьогодні й пожинає ПАР. Пожинає у вигляді відкритих і прихованих конфліктів, точок напруги, мільйонів і мільйонів майже неписемного, злиденного і безвідповідального населення, яке, тим не менш, ходить на демократичні вибори.

І є партія ANC, “партія Мандели”, що, в принципі, законно приватизувала собі пам’ять Мадіби, який тут легенда та ікона. Причому фактично для всіх — не залежно від кольору шкіри і матеріальних статків. До того ж це “партія чорних”, яких у країні 80%, партія, яка не гребує популізмом, обіцяючи мікрохвильовки, що будуть падати з неба, і землі, які будуть відібрані у білих. І без особливої напруги і виборчих технологій має собі 60–80% на майже будь-яких виборах. А є ще інші партії, “браття по розуму” ANC, які значно більш агресивні та націоналістично налаштовані. Причому націоналізм тут може бути і “чорним”, і “білим”, і “бурським” і “англійським”», — підсумовує Юлій.

Читаючи цю розповідь, розумієш, що скаржитись на несприятливі умови для розвитку демократії в нашій країні — остання справа. Як показує досвід DA, є речі, здатні здолати нездоланні, на перший погляд, перешкоди, а неможливе зробити можливим.

Збереження внутрішньопартійних цінностей, на чому особливо наголошує Юлій, здорових стосунків у партії під час її становлення, прагнення африканців та DA до об’єднання — одні із секретів успіху прориву демократії в Південній Африці та стрімкого зростання колись маловідомої партії:

«Зрозумівши в 1994, що вони — “закинута хижа”, з рейтингом, що ледь переважає 1%, партія взялася до роботи. І стала, мабуть, найбільш ефективною і технологічною партією в світі. Зростаючи на кожних виборах і маючи сьогодні близько 25% підтримки по країні, понад 2000 депутатів різних рівнів, штат у 700 якісно підготовлених працівників. І головне — унікально розроблені системи і процеси — від навчання і використання баз даних до фандрайзингу та ведення виборчих кампаній, які ми й мали можливості зблизька спостерігати.

Але, мабуть, головне все ж не це. А те, що під час цього процесу партія примудрилася не розгубити здорові стосунки всередині себе, свої цінності, які постійно видніють в діяльності DA в різних проявах, і свою культуру, яка постійно змінюється, але не втрачає орієнтації на надважливе для їхньої країни. Йдеться про diversity, тобто різноманітність, яку в ПАР і особливо в ДіЕй відчуваєш, як ніде більше, і велике бажання зробити Південну Африку єдиною країною, країною для всіх».

Незабаром Юлій пообіцяв розповісти більш докладно про унікальність і особливості DA та про певні уроки, які сміливо можна брати для Сили Людей і для України загалом.