«Субсидії в тому вигляді, якому вони є зараз, призводять до вбивчих витрат бюджету», — зазначив Любомир Чорній під час передостанніх обговорень із формування позиції партії стосовно кількох важливих питань, які відбулись у нашому місті 20 жовтня. Чи необхідна монетизація пільг і субсидій на житлово-комунальні послуги? Мораторій на продаж землі — скасовувати чи ні? Допомагали розібратися в цьому Любомир Чорній, Роман Михайлов, Петро Андрющенко.

За словами експертів, нинішня форма субсидії не стимулює людей до енергозбереження, формує патерналістське ставлення до ресурсів. Домогосподарства, які отримують субсидії, витрачають в 1,6 разів більше ресурсів, аніж ті, що не отримують. Близько 65% домогосподарств користуються субсидіями на оплату житлово-комунальних послуг, і на це витрачається 72,5 млрд гривень. Монетизація ж субсидії, за яку виступає наша партія, дасть людям змогу розпоряджатися отриманими грошима самим і вирішувати, чи заплатити за споживання, чи придбати енергозберігаючі засоби, нове обладнання, чи витратити гроші на щось інше. У такий спосіб заохочується економія.


Пільги. Пропонується повне скасування професійних пільг, зокрема не бідним прокурорам і суддям, які й донині отримують їх на оплату житлово-комунальних послуг. Мають сенс пільги та їх монетизація за заслуги, зокрема для учасників бойових дій, АТО, ООС.


Мораторій на продаж землі існує близько 20 років. Його дія призвела до того, що в Україні найвищий відсоток розораності земель, при цьому найнижчі у світі показники ефективності їх використання. Окрім того, Європейський суд з прав людини визнав подовження мораторію порушенням прав людини в частині гарантій на розпорядження своєю землею. В Україні мова йде про порушення конституційного права понад 25 млн громадян.


Мораторій необхідно скасувати. Має бути вільний, але регульований ринок землі. Для цього важливо встановити запобіжники, які захищатимуть людей, що працюють на землі, і водночас унеможливлюватимуть формування агрохолдингів, які контролюють 13% землі.


Депутат Інгулецької райради Сергій Куриленко зазначив: «Сьогодні в процесі обговорення торкнулись різних тем. Мали місце аналітика, європейський досвід. Ми побачили, наприклад, що та форма субсидії, яка є сьогодні, досить неефективна, що світ винайшов багато ефективніших практик, підходів. Звернули увагу на ті моменти, які можуть стати ключовими у формуванні позиції партії».

Обговорення у Кривому Розі Любомир Чорній назвав конструктивним: «Мені насправді дуже сподобалось. Активна, жива, справжня дискусія, люди готувались до цієї тематики, мали свої питання, свої аргументи, свої пояснення».


Обмін думками продовжиться в Одесі, а опісля буде сформована робоча група, до складу якої увійдуть представники різних регіонів. Вироблення остаточного варіанту позиції партії стосовно субсидій і мораторію на продаж землі відбудеться після фінальної дискусії, де будуть узагальнені пропозиції та зауваження, які назбирали з усієї країни. Після затвердження інформацію буде опубліковано на сайтах, де всі охочі зможуть із нею ознайомитись.