11 березня відбулися громадські слухання з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності одразу (!) чотирьох шахт — «Гвардійської», «Тернівської», «Родіни» та «Жовтневої». Захід тривав з 9 до 18 години в робочий час! «Слухання об’єднали лише для зручності представників підприємства та міністерства, і аж ніяк не для громадськості», — упевнений депутат міськради Сергій Попович.

Під час свого виступу Сергій звернув увагу на те, що в залі БК КЗРК перебувають здебільшого представники підприємства, які за свою «присутність» отримують зарплатню. Представники ж громадськості зазвичай не мають такої можливості — витратити цілий робочий день на подібний захід. Ясно, що підприємство не зацікавлене в присутності великої кількості «не своїх» людей. Хоча, як зазначила еколог Анна Амбросова, нове законодавство передбачає широку участь громадськості.

Під час обговорень депутат указав на відсутність дослідження кумулятивного впливу від усього комплексу підприємств. Наприклад, шахти КЗРК «Гвардійська» і «Тернівська» практично межують одна з одною, на північ від «Тернівської» розташований Першотравневий кар’єр з відвалами. Треба було оцінювати як мінімум їх сукупний вплив, не говорячи вже про інші підприємства поруч.

На слуханнях Сергій та інші представники громадськості, зокрема еколог Анна Амбросова,  порушували питання рекультивації земель, яка відбувається дуже повільно — 1 га на рік. Підприємствам просто економічно не вигідно використовувати для заповнення порожнеч породу з відвалів.

Не менш гостро постало питання відселення мешканців, чиї будинки опинились у межах санітарно-захисних зон шахт. Згідно з висновками санітарно-епідеміологічної експертизи, підприємство мало це зробити ще 10 років тому. Люди та будівлі зазнають впливу викидів, сейсміки (вібрації ґрунту), у будь-який момент усе може піти під землю.

Сергій Попович закликає громадськість усе ж бути активною та попри всі штучно створені незручності користуватися своїми правами, відвідувати слухання, адже мова йде про виживання!