26 вересня в Кривому Розі відбувся заключний етап важливого проєкту «Сексуальна освіта — базовий крок до демократизації українців», обговорення якого ще в минулому році ініціювала керівниця громадської організації «Рада Жіночих Ініціатив» Ольга Неманежина. Дискусія пройшла за сприяння Шведського міжнародного ліберального центру. Модерували захід Світлана Сова та Ірина Голоднова, які бачать велику потребу в правильній реалізації та імплементації сексуальної освіти в школах.

Було проведено декілька круглих столів, робочих груп, презентацій з обговорення необхідності введення сексуальної освіти в навчальних закладах з учителями криворізьких шкіл, батьками учнів, громадськими активістами, місцевими політиками й експертами.


Чому ця тема важлива? Сексуальна освіта для українців стала доволі популярною темою. Про це створюють курси, проводять лекції та тренінги для дітей, батьків, учителів. Проте різноманітні заходи із сексуальної освіти проходять переважно поза школою. Натомість у школах репродуктивна функція людини все ще вивчається лише після теми розмноження серед рослин і тварин.

Міжнародні організації, такі як UNFPA і UNICEF, визначають, що знання про сексуальне й репродуктивне здоров’я та права діти мають отримувати ледь не з народження, і одне з ключових джерел інформування — саме школа, яка охоплює майже всіх дітей. Проте в українській середній освіті це ще переважно замовчувана тема. Школа виступає далеко не першим джерелом інформації для українських підлітків про статеві стосунки.


Є багато аналітичних досліджень з цієї теми. За даними Українського інституту соціальних досліджень ім. Яременка за 2018 рік, середній вік першого статевого контакту в хлопців — 14,9 років, у дівчат — 15,6 років. Серед 11-річних респонденток і респондентів 40% отримували знання про статеві стосунки в інтернеті, серед 15-річних — уже 70%. Від учителів отримували інформацію 19% 11-річних та 37% 15-річних. Проте саме школа є універсальною інституцією, що може забезпечити достовірною, науково обґрунтованою інформацією про сексуальність людини, сексуальні та репродуктивні права і здоров’я.

Під час презентації напрацювань робочих груп батьки отримали дуже корисну інформацію та поради сексологів-психологів Ілони Денисової та Оксани Школоберди (м. Київ) про необхідність донесення до своїх дітей дозованої інформації відповідно до певного вікового періоду, про «правило нижньої білизни», про те, як функціонує наше тіло, про гігієну та інше.


У школах радять починати сексуальну освіту вже з молодших класів, але для кожного вікового періоду це будуть свої теми: для молодших школярів — гігієна тіла, для старших — сексуальні стосунки, профілактика хвороб, що передаються статевим шляхом, емоції, кохання, відмінність між коханням і захопленням тощо.


Головне, що варто всім зрозуміти: комплексна сексуальна освіта — це не про секс, як переважно звикли думати. Це про здорове ставлення до свого тіла, планування родини, комунікацію, запобігання булінгу, повагу, право на захист, про те, як рішення займатися чи не займатися сексом впливає на наше майбутнє, наше здоров’я. Комплексна сексуальна освіта — це також про будову тіла, репродуктивну систему, репродуктивні права, культуру сказати «ні», про те, що можна відмовити, про сексуальну згоду, про те, що є допустимим, а що — ні. Тобто це предмет, який охоплює майже всі сфери нашого життя.


У результаті напрацювань робочих груп було запропоновано:

1. Створити міжвідомчу робочу групу між Міністерством освіти і науки України, Міністерством охорони здоров’я України, Центром громадського здоров’я України, сексологами-психологами, експертним колом, громадськими організаціями, батьківськими радами та міжнародними організаціями щодо забезпечення професійного та сучасного підходу до внесення змін у програму із сексуальної освіти в Україні.
2. Оновити навчальну програму в розрізі тем, які входять до сексуальної освіти, з таких предметів: біології, охорони здоров’я, громадянської освіти, історії, літератури.
3. Рекомендувати школам залучати експертів, сексологів-психологів, спеціалізовані громадські організації для проведення факультативних уроків і лекцій із сексуальної освіти для учнів, батьків, учителів.
4. Створити на платформі Міністерства освіти і науки України курси підвищення кваліфікації шкільних психологів із сексуальної освіти школярів.
5. Розробити підручники із сексуальної освіти для саморозвитку дітей різного віку та допомоги батькам за європейськими стандартами.