Півроку серйозної майже дослідницької роботи партійців разом з висококваліфікованими експертами, екологами знадобилось для того, щоб розробити в межах спільного із SILC проекту EcoUkraine за сприяння Рада Жіночих Ініціатив екологічну програму партії Сила Людей, презентація якої відбулася 6 жовтня в готелі «Аврора».

Передувала презентації екскурсія, під час якої з верхівки Бурщицького відвалу гості мали змогу помилуватися величними краєвидами, кар’єрами НКГЗК і разом з тим глибше усвідомити масштаби екологічних проблем, зокрема таких промислових міст, як Кривий Ріг.

Фото Олексія Квітко

Фото Олексія Квітко

«Та чернетка програми, яку ми обговорюємо сьогодні, дуже смілива і далекоглядна. У ній є речі, про які не згадувалось в екологічних програмах жодної політичної партії, тому що вони не є популярними. Цей документ принципово новий», — зазначив незалежний експерт, еколог міжнародної організації, активіст громадських екологічних рухів, біолог, член ВГО «Національний екологічний центр України» Олексій Василюк.

Наприклад, більшість політичних партій аграрно орієнтовані та не торкаються теми впливу сільського господарства на довкілля і здоров’я людей, боячись утратити рейтинги. Але не можна заперечити факт, що на сьогодні Україна є лідером за розораністю. 57% території зайняті орними землями, а карта розораності земель ідентична карті деградованих ґрунтів. Два метри, та навіть півметра чорнозему — то лише байки з радянських підручників. Нині не вживаються протиерозійні заходи, нічого не робиться для збереження ґрунту від вивітрювання, вимивання, що призводить до опустелювання, на місці ґрунту опиняється підстилаюча порода. Лісосмуги вирубуються, орган, який би відповідав за меліорацію земель, відсутній. Удару по землі завдає несанкціонований видобуток копалин. Тому Сила Людей ставить перед собою досить радикальне завдання вжити заходи зі зменшення навантаження на землю, адже держава має розглядати ґрунти як стратегічний ресурс.

Під час презентації були представлені напрацювання з місцевої та національної програм, які охоплюють велику кількість питань. Усі вони гострі та потребують подальшого ретельного вивчення й вирішення. Національна програма складається з кількох основних блоків: повітря, земля, вода, ліси, природно-заповідний фонд, контроль у сфері охорони довкілля, управління у сфері охорони довкілля, ядерна енергетика, стан довкілля на тимчасово окупованих територіях. У ній містяться відповіді на питання, що ми хочемо і як ми це зробимо. Детально ознайомитись із програмою можна буде в найближчому майбутньому на сайті Сили Людей.

На презентації з доповідями виступили координатор з розробки програми, член Ради Жіночих Ініціатив Сергій Мариничев, еколог Юлія Ореханова, еколог Досить Труїти Кривий Ріг Анна Амбросова, юрист, помічник народного депутата Василь Сегін, еколог Олексій Василюк, членкині РЖІ Тетяна Дацюк та Ірина Голоднова, які брали активну участь у розробці програми. Слово взяв народний депутат Остап Єднак:

«Стандартно політичні сили ідуть в популізм, роблять акцент на підвищенні зарплат українцям, мовляв, тоді все буде добре. Наша партія пішла складнішим шляхом. Ми хочемо зробити життя в українських містах і селах більш якісним, більш ощадним для здоров’я і довкілля. Ми залучили багато фахівців і розробляли програму на базі Кривого Рогу. Це унікальний випадок, коли Київ приїхав у Кривий Ріг презентувати і розробляти програму, а не навпаки».