Вірус сортування побутових відходів перейшов кордони Інгулецького району — саме так підсумувала проведений 30 жовтня в офісі УК «Центробуд» просвітницький захід із популяризації роздільного збору сміття відповідальна за напрям екологічної програми партії щодо роздільного збору сміття Ірина Голоднова.
Лекцію-обговорення ініціював координатор робочої групи з розробки екологічної програми партії Сергій Мариничев. Були присутні голови ОСББ, ОСН з різних районів міста і працівники «Центробуду». Сергій та Ірина разом ділились із присутніми європейським досвідом.
Найвагомішим аргументом на користь упровадження сортування експерти називають мінімізацію вивезення відходів на звалища та покращення стану довкілля, стимулом — реальну, доведену практикою, зокрема інгулецьких ОСББ, можливість заробляти на цьому.
На думку Сергія Мариничева, для того, щоб упровадження сортування сміття стало успішним, необхідно інформувати мешканців, пояснювати їм, як правильно сортувати і навіщо: «Без розмов з людьми нічого не вийде». Це стосується елементарного оповіщення населення про графік вивозу негабаритних відходів, інструктажу користування спеціальними контейнерами тощо.
Серед голів ОСББ, ОСН, працівників управляючих компаній нема ідеалістів чи мрійників, люди постійно стикаються з реаліями. Так, присутні із захопленням переглядали відео, де криворізька делегація на чолі з Сергієм Мариничевим відвідала сміттєпереробний завод у Польщі, висловлювали щире захопленням тим, як усе організовано, взяли на замітку ідею з майданчиком для контейнерів, та все ж одразу нагадували про проблеми, з якими доведеться зіткнутись, щоб утілити все це в Україні. І перша з них — питання виділення землі під майданчики: «Ми на місці, ми практики, вам легко говорити». Експерти погоджувались, що проблем дійсно багато, але «треба стукати».
Ірина розповіла про те, як не в Європі, а в себе на Інгульці їй вдалося переконати спочатку мешканців свого будинку сортувати сміття, а згодом домогтися того, щоб її проект «Популяризація роздільного збору сміття в найбільш віддаленому районі міста — Інгулецькому житловому масиві. Розробка економічних важелів для його стимулювання» затвердила райрада.
Депутат Покровської райради Сергій Мариничев запропонував створити робочу групу з популяризації роздільного збору сміття, яка працюватиме зі школами й садочками, взаємодіятиме з підприємцями, «Чистим містом». А наступний крок — формування постійної групи, а ще краще департаменту, які повністю будуть займатись сміттям.
«Зміни в психології мешканців щодо культури поводження зі сміттям можливі за умови масованої інформативної навчальної атаки з боку держави, як це робилося у Швеції та Польщі. Але починати треба це вже зараз самим, крок за кроком, поступово», — переконана Ірина Голоднова.