Сьогодні у День пам’яті та примирення Україна разом з усім світом згадує про трагедію Другої світової війни. Саме 8 травня Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла «Акт про беззастережну капітуляцію» Збройних сил Нацистської Німеччини.

Початок Другої світової війни для нашої країни пов’язаний з вереснем 1939-го — зі змовою тоталітарних режимів комуністичного СРСР і нацистської Німеччини. З поділом Польщі. Зі спільними парадами двох окупаційних армій. Наслідки стали найбільшим жахіттям людства у ХХ ст.

Ані день капітуляції 8 травня, ані 9 травня, звісно ж, не є завершенням цієї війни. Там паче для нашої країни. Разом з тим приєднання українців до європейської традиції пошанування пам’яті мільйонів жертв Другої світової є свідченням важливих ментальних змін. Сподіваємося, зовсім скоро уряд остаточно дослухається до ініціатив Інституту національної пам’яті щодо визначення смислових акцентів, пов’язаних з цими датами.

На жаль, явно прорадянськи налаштоване керівництво нашого міста, що вчилося тільки за радянськими підручниками, не збирається «вдаватися у деталі історії». З його ініціативи 9 травня знову зганятимуть дітей на парад і знову святкуватимуть — гучно, весело, забуваючи про жертву 10 мільйонів українців, що поклали свої життя в найжахливішій трагедії ХХ ст.

СИЛА ЛЮДЕЙ Кривий Ріг впевнена, що в нашому місті, як в усьому цивілізованому світі, ці дати мають відзначатися — не святкуватися! — у дусі пам’яті та примирення, без пишних урочистостей та зайвого пафосу.